Светитељ Јован (Максимовић), архиепископ Шангајски и Санфранцискански: ПОСТИМО ПРИЈАТНИМ ПОСТОМ

Дошло је вријеме наше припреме за вјечни живот, вријеме сусрета са Господом који поново долази на земљу. Црква све нас позива да се сјетимо да поред свакодневних овоземаљских брига и дјела постоји и живот вјечни, да смо сви позвани да живимо вјечно. У чему треба да се огледа припрема? У очишћењу духа и обуздавању тијела. „Род демонски“, рекао је Христос, „побјеђује се само постом и молитвом“. Зато нам је прије свега потребна молитва.

У току Великог поста су дужа богослужења, а у молитвама је константно мољење опроштења гријехова. Но, осим молитве потребан је и пост. Пост је жртва Богу од нашег тијела. Шта значи ријеч пост? Ми знамо да ријеч „пост“ означава и висок положај у државној служби, и мјесто на ком стоји стражар. Високи државник, а нарочито стражар, мора будно да посматра све што се дешава, да се ништа не догоди на штету онога што му је повјерено. Према томе, и наш пост је стајање на стражи душе. Пост је пажљиво посматрање да ништа не повриједи нашу душу. Пост је бдење над својим мислима, чување својих очију од штетних призора, слуха од душепогубних разговора, језика од лоших и празних ријечи, уста од неодговарајуће хране.

Вријеме поста је вријеме када сву нашу пажњу треба да усмјеримо ка неминовном крају земаљског живота за све и неизбјежном Страшном Суду.

Пост је нарочито обуздавање сопствене воље. Стражар, док стоји на стражи, нема своју вољу. Он је обавезан да тачно испуњава оно што му је речено, да не дозволи ништо што не би требало да се деси, да не пропушта никога који нема права пролаза.Дакле, ми, док постимо, не треба да постимо како ко хоће, него како указује Црква. „Сазидаћу Цркву Своју, и врата пакла неће је надвладати“ (Мт. 16,18), рекао је Христос. Цркву је Христос створио на земљи да би Она водила људе са земље на небо.

Слушајте, дјецо Цркве, њен глас као глас Божији, јер је Она возглављена Сином Божијим и води је Дух Свети. Од свакога се тражи жеља да испуни оно што је Она прописала, и труд да се то уради, уз молитву, нека му је Господ на помоћи. А ко не може да испуни све по Правилу, или не зна, нека се обрати свештеницима, који су постављени да предводе стадо, водећи их путем спасења.

Објавио Манастир Подмаине уз благослов игумана Рафаила (Бољевића) 7. март 2022.