Беседа у с. Петербуршком Троицко-Лаврском подворју у другу недељу Великог поста, 22. фебруара 1909. године.
[dropcap letter=“М“][/dropcap]ало je оних који знају да у другу недељу Великог поста Црква празнује успомену на светог Григорија Паламу, архиепископа Солунског. Он је један од највећих подвижника, велики испосник и трудбеник и достојно се прославља управо у дане подвига, поста и духовних напора. Нека зато и на овом месту, у овом манастирском храму, буде наш водич и учитељ у црквеној поучној беседи као највећи и најревноснији заштитник православног учења о неопходности живог подвига и подвижничког живота сваког хришћанина и као највећи и најватренији заштитник аскетизма, тог обавезног и сталног самоваспитавања, самоодрицања, самоограничавања, одрицања овосветских утеха и задовољстава, он као највећи заштитник монаштва од свих клевета којима су и у његове дане хтели да понизе, оцрне и укаљају овај завет побожних душа. Но нису само у његово време постојали жестоки напади на учење Цркве о подвигу и подвижништву као суштини и основи хришћанског духовног живота. Отворите такозване водеће новине, прочитајте данашње књиге и послушајте наше нове тражитеље религијске истине и религиозне обнове па ћете видети како се исмевају аскетизам и монаштво. Чућете како се питају чему воде постови, стајања у цркви, сузе самоокривљавања, скрушеност због грехова, чему заповести и захтеви и савети да се у свему ограничавамо и да се одричемо радости живота! Питају се да ли је могуће да нас посна храна и наши подвизи спасавају и да су Богу потребни! Они веле да су све то измислили монаси који су своје учење примили од Византије. Рећи ће вам и да је хришћанство религија светлости, весеља и радости, а да монаштво то облачи у тугу и црну одежду; да је хришћанство религија живота и да говори о животу, а да монаштво стално говори само о смрти. Рећи ће вам да није потребан никакав подвиг и да га ни Христос не захтева те да о акетизму и подвижништву нема ни речи у Јеванђељу и да се зато треба трудити у породичном и друштвеном животу, а не иза манастирских зидина. Из свега тога намеће се закључак да је монаштво нешто неприродно, јер је Бог човеку дао свет, породицу и живот за уживање, а монаштво захтева сурово одрицање од свих тих добара. Уз то ће вас још уверавати да је монаштво последица самољубља и бриге једино о себи самом, о свом личном спасењу, а не о ближњима и о свету, да је тај подвиг штетан и да никоме не доноси користи те да никоме није потребан. Питају се ко има користи од тога што ће се неко одрећи неког задовољства или јести купус и кромпир уместо меса? Авај, послушајте многе од оних који себе називају православнима и верујућима, па чак и редовне посетиоце Божијег храма, и чућете да од многих од њих расуђују на исти овај начин или пак изражавају отворено и дубоко нерасположење према учењу Православља о подвижништву а посебно о монаштву и монашком подвигу. Убеђен сам, браћо, да међу вама има много оних који су слушали таква расуђивања, а многи од вас их и сами понављали.
Све је то последица дугог општења руског човека са странцима и утицај немачке вере, тј. протестантизма, вере из које је избачено учење о посту, о подвигу, о заветима, о монаштву. Сада нам ту немачку веру усрдно намећу секташи: разноразни баптисти, пашковци, штундисти, молокани. И они, слично протестантима, у потпуности одбацују свако подвижништво, ласкају чулности људи и тиме их увлаче у своје мреже.
Пре но што је узведен у чин архиепископа Солунског Свети Григорије Палама је дуго живео и подвизавао се на Светој Гори где је упознао многе подвижнике и искуствено спознао монашки живот. Темељно је познавао Свето Писмо и био веома образован за то време, ретко дубокоуман и ватрен на речима те је постао заштитник монашког звања и живота, заштитник за кога је чуо цео тадашњи свет. Свето дело заштите побожног подвижништва наставио је чак и након што су га муслимани заробили и у окове бацили. Због тако великих заслуга Црква му исказује поштовање кроз многе похвале и посвећује му посебан дан прослављања у дане поста, што је само по себи довољно за дубоко поштовање подвижништва и монаштва, поштовање које нам заповеда Света Црква. То поштовање је тако велико да су и архијереји, као они од којих се сасвим природно и с правом захтева највећи подвиг, обавезни да имају монашко звање. Остали служитељи Цркве ослобођени су монаштва само по снисхођењу и ради нужде. Што су јачи напади на Цркву, што је дубљи морални пад друштва и што јаче бесни неверје, то су и напади на монаштво злобнији и са све више демонског у себи. Што силније непријатељи желе да униште Цркву, тим је јача њихова жеља да пре свега смање број монаха и манастира, да свима препрече пут ка подвижништву и да у очима свих срозају монаштво и његов подвиг. Деца човекоубице ђавола знају да с падом монаштва и Православља доживљава пад и све што је православно: вера, начин живота, подвиг, смиреноумље, богослужење, послушност црквеној власти… Они то знају и зато се све злобније и препреденије наоружавају против монаштва.
Дакле, они пре свега говоре да је подвижништво, а нарочито монаштво, захтевање нечег неприродног, па чак и противприродног. Сложимо се на тренутак с таквим расуђивањима, поверујмо им на реч. Они кажу да је подвиг монаштва неприродан. Али шта онда значи чињеница да су манастири препуни и да оних који желе да се замонаше има колико вам душа жели? Многима, наравно, није познато да се на пример за време царовања нашег покојног богољубивог цара Александра III за свега дванаест година само број монахиња у женским манастирима у православној Русији увећао на двадесет хиљада. Да ли је то онда природни или неприродни подвиг? Довољно је да се ма где отвори макар и најмањи манастир па да одмах буде насељен.
Где су се оснивале монашке обитељи? Оне су од давнина ницале у шумама и пустињама, у суровом и неугледном окружењу и имале „суров“ и тежак живот. Но и поред свега тога биле су бројне. Ако узмете далеку прошлост, видећете да су египатке пустиње биле својеврсно царство монаха којих је тамо било на десетине хиљада. Ако погледате Свету Гору, запрепастићете се чињеницом да се на њој налазе искључиво манастири, и то на десетине манастира у којима живи хиљаде монаха.
Удубите ли се у историју нашег православног руског народа, с дивљењем ћете видети да је у древна времена стотине манастира никло на крајњем северу, у потпуно ненасељеним пределима, међу дивљим иноплеменицима, да су дивљи и сурови крајеви попут Архангелског, Олоњецког, Вологодског и Вјатског као и Московска, Јарославска и Пошехонска земља сијале манастирима као звездама; да су монаси и подвижници препешачили шуме и гудуре овога у то време пустињског Севера и посвуда оставили скитове, манастире, светиње и своје мошти и да је руска држава заиста освећена стопама светих и убељена костима преподобних. Погледајте како је на Закавказју, упркос свим опасностима, све више манастира, како далеки Сибир полаже наду на манастире и призива монахе и како на крајњем Истоку, на пустим обалама Усуре, ниче и већ цвета побожношћу монаха Николо-Уссуријска света обитељ, изданак данашњег Валаама.
Монаштво је ударило печат светости на руску народну душу и учинило је способном за подвиг и отвореном за тежњу ка Богу и Небу. Оно је ударило печат поретка, мира и чистоте и на руску породицу, учинивши од ње у нашем народу “домаћу цркву“, и на сав начин живота руског села, дало начину живота у нашој земљи поредак и уређење манастирских обитељи: повиновање старијима, негневљивост, трпљење своје судбине, уздање у милост и вољу Божију, равнодушност према земаљским материјалним добрима и удобностима.
Зар су „неприродни“ подвиг и његови неприродни захтеви могли дати такаве плодове? Можда, кажу, људи на силу иду у монаштво? Али први услов и прво питање ономе ко се монаши је питање о томе да ли слободном вољом даје своје завете или је принуђен да то учини? Осим тога, у манастирима се уопште не поставља питање да ли имају кога да замонаше, већ, напротив, кога од од мноштва оних који то желе заиста могу удостојити пострига. Ако је било или пак постоје случајеви принуде, онда их је, наравно, неупоредиво мање него случајева принудног ступања у брак. У том случају се и брак и породични живот с правом могу назвати неприродном појавом. Уколико се свако подвижништво назива неприродним, онда исто тако треба сматрати неприродним и све хришћанске врлине, јер све оне захтевају подвиг и суздржаност: трпљење, смирење, целомудреност, кротост, свепраштање.
Кажу како је религиозни живот постојао и постоји и у парохијама и да и парохије могу учинити оно што су учинили манастири. Треба приметити да постоји једна неспорна и задивљујућа законитост, коју потврђује целокупна историја Цркве, по којој у оним заједницама, црквама и народима у којима је цветало и цвета монаштво и где је очито стремљење к монашком подвигу истовремено цвета и парохијски живот, а да тамо где није било нити има монаштва живот парохије доживљава свој пад.
Манастири су резервоари живе воде религиозног надахнућа. Они хране и наводњавају пресахле пустиње духа световног живота и дају животворну и спасоносну воду жедним душама. Погледајте апхаска племена, кавкаске Осетине или неке од иноплеменика Сибира, племена која, због одсуства подвижничког духа, нису давала манастире и монахе и видећете да су то жалосна племена код којих не само да нема парохијског живота, већ је и сам религиозни живот једва приметан. Погледајте древне народе, некад славне у историји вере и побожности, и видећете да је код њих до пада духовног, верског и парохијског живота увек долазило у периодима пада монаштва, тог истинског признака духовног стања. Такви су садашњи несторијанци, Копти, Јермени и неки православни народи које нећемо именовати љубави ради. Без монаштва и подвижништва они су православни једино по називу.
Слава и благодарност Богу за то што наш православни руски народ воли и поштује свето подвижништво, обилази манастире и светиње, има силну жељу да се поклони светим местима и иде на побожна заветна поклоничка путовања. У тешким животним искушењима последњих година, усред овог побеснелог мора неверја, неморалности и порока, при најезди разних безбожних учења, при навали зла свакојаких раскола и секти, кад се срце стеже од туге и ужаса, кад се у душу скоро увукло очајање због страха за будућност нашег милог и бескрајно драгог народа, усред тешких мисли и чемерних предосећања једино нам неизрецива и недокучива, света и блистава љубави руског народа према аскетизму, према монаштву и манастирима, према богомољству и подвигу светли радосном надом на обновљење и препород живота, надом на велику будућност која очекује нашу отаџбину. Та обнова и препород су у сили духа живота, а не у спољашњим реформама државног и друштвеног апарата, на које сада полажу толике наде, мада лешу не може помоћи ни најбољи лек. Обнова и препород су у бојазни од греха, као корена зла, коју Спаситељ заповеда у сада прочитаном Јеванђељу о исцељењу раслабљеног где видимо да му Господ није исцелио тело већ душу, јер пре него му је заповедио: узми свој одар и ходи, изрекао је благу реч: чедо, опраштају ти се греси твоји (уп. Мк. 2, 9; 5). Обнова и препород су почетак живота испуњеног стремљењем ка вечности, осећањем и предосећањем невидљивог и вечног света, света без којег је људски живот недостојан да се назове људским. Обнова и препород су и у стремљењу присутном код свих изабраних душа, стремљењу које је обухватало и пророка Давида а које је сада поновио свети апостол Павле у својој данас прочитаној посланици: Ти, Господе, у почетку основа земљу, и небеса су дјело руку твојих, они ће проћи, а ти остајеш, и све ће остарјети као одијело, и савићеш их као хаљину, и измјениће се, а ти си увијек исти, и године твоје неће минути (Јев. 1, 10-13). Тада при светлости вечног све времено и земно биће пуно смисла и пуно истинског живота, јер ће добити место које му припада и своје истинско значење. Такву бојазан од греха и такво сећање на вечност су свагда проповедали руском народу манастири и подвижници.
Уколико је дух народа жив, ако није постао земни у помислима, и ако није постао сујетан до те мере да се налази на ивици смрти, онда је у њему живо стремљење ка подвигу ради узвишених и вечних начела и задатака духа. Тада можете да забрањујете подвиг, уништавате манастире, разарате монашке обитељи, забрањујете пост, молитву, поклоњења светим местима, али ништа тиме нећете постићи. Истина са неба засија, из земље изниче. Истина је велика и надјачаће. Људи вере, људи духа наћи ће путеве и средства за пројављивање урођеног стремљења ка подвигу и подвижништву пред Богом, за испуњавање Спаситељеве заповести: ко жели за мном да иде, нека се одрекне себе… (Мк. 8, 34). Испада да та склоност није противприродна, већ да је, напротив, најдубља и најприроднија, да није насиље над духом, већ да је њено одрицање и прогањање највеће насиље над живом душом и да је њено потискивање уистину и противприродно и Христовој речи супротно. На Западу је начело подвига унакажено у католицизму и потпуно одбачено у телесном протестантизму, иначе тако омиљеном код наших руских секташа и поклоника тела. Поставља се питање до чега је све то довело. Један од највећих савремених умова, за којег се, нажалост, може рећи да уопште није хришћанин, умом је докучио тајну силе сваке религије и скрећући пажњу на аскетизам рекао: „Са ове тачке гледишта католицизам је огромна злоупотреба хришћанства, а протестантизам његово потпуно одрицање“. Ослушните тугу верујућих протестаната, погледајте како хрле к подвижницима, како су жудили за оцем Јованом Кронштатским и како се из све снаге труде да у Америци, Енглеској и Немачкој створе нешто слично нашим манастирима, и уверићете се у силу начела подвига и самоодрицања, које је штитио и животом оправдао свети Грирорије Палама.
У протенстатизму за виша духовна лица није обавезан подвиг монаштва. Али онај ко зна историју и живот те гране која се отцепила од дрвета Цркве и која се суши, тај ће и против своје воље бити поражен поређењем које одмах упада у очи и из којег се види да се за претходних четири стотине година од појаве протенстатизма у Православљу међу архијерејима и подвижницима појавило толико светитеља, толико људи којима су верујући свагда ишли за молитву, за реч утехе и поуке, откривајући им душу и савест, поверавајући свој живот и своју вољу њиховом руковођењу, док у протестантизму није било ничег сличног. Где су тамо светитељи, пастири душа и људи који привлаче себи савест ближњих? Ко је чуо за њих? Шта су сви ти немачки супер-интенденти,1 пастори и презвитери које прекоморски проповедници секташи желе да наметну и руском народу. Све су то бездушни управници, мртви проповедници мртвих речи, а не живи носиоци живих речи који говоре и одговарају савести која их пита. Покажите нам тамо личности сличне преподобном Сергију или Серафиму Саровском, или Теофану Затворнику, оцу Амвросију2 или оцу Јовану3 и покажите нам благодатне господаре душа и савести! Њих нема нити их може бити тамо где нема подвига. Управо те околности и лишавају духовни живот у протестантизму и сектама природности и слободе, оног што теко цене и чему очито теже.
Има људи који су по природи склони тихом пребивању ван световне буке и који су неспособни за животну борбу, људи којима је стран породични живот и који су расположени за молитву и созерцавање дела Божијих. Они одлазе у монаштво. Да ли је природно одвраћати их од тог подвига?
Има људи које је живот сломио, који су претрпели бродолом у пловидби живота те им није мио световни живот и изгубили су склоност за њега. Они се осећају усамљенима, просто су се предали, срце им је клонуло и храбрости нестало. Обично одлазе у манастир и тамо налазе себи душевни мир и снагу, елан за подвиг и смисао и пуноћу живота. Да ли је природно и да ли је у складу са законом љубави да им се затвара пут ка таквом подвигу?
Има људи који су свецело предани Богу и Цркви, узвишеном религиозном служењу. Они желе да се до краја и у потпуности предају служењу Богу, да живе искључиво идејом вере и служе једино Цркви. Да ли је природно забранити им такво служење? Да ли је било могуће присилити на брак и породицу Пресвету Богородицу, Јована Крститеља, Јована Богослова или апостола Павла? Ни Сам Спаситељ, најсавршенији Човек, примивши на Себе све људско од рођења и детињства до глади, страдања и смрти, ипак није имао породицу јер је његова породица била читав људски род. А то није било нарушавање закона природе.
Да ли војници иду у бој са женама? И зар је мало таквих животних околности у којима би било заиста неприродно везивати себе световним обавезама и тако онемогућити себе у служењу одређених дужности? Па зашто онда у религиозном служењу Најузвишенијем Начелу треба насилно наметати други закон? Ту, напротив, често влада правило да треба да се подвизава онај ко то може: ко може да прими нека прими (Мт. 19, 12). Очито да је подвиг природан за онога ко може да прими.
Неки људи се буне против подвижништва и говоре да су подвижници егоисти и да брину само о свом спасењу, а не о спасењу других. О, злобни судијо, окани се подвижника и пусти их да служе Богу. Пошто они теби не сметају да служиш ближњима, онда ни ти њих не ометај да чине оно што њихова савест жели, то јест не суди подвижницима… Они имају, као некад Христос и апостоли, своју породицу, своје братство, своју свету дружину. Они се такође брину једни о другима, с том разликом што се чланови породице брину о својим крвним сродницима и следују закону природе, док монашке обитељи прихватају, воле и успокојавају њима туђе људе, оне које до тад нити су занли, нити видели. То је школа љубави узвишенија од породице и круга блиских рођака.
Подвижници су, говоре на крају, беспослени и бескорисни људи, ако не чак и штетни, а често и готовани који живе од туђе муке… Ако бисмо корисност мерили материјалним добрима, онда би то било тачно. Но тако окрутне и тешке речи свакако неће изрећи онај ко цени молитву пред Богом за грешни свет, ко цени поучно значење доброг примера чистоте, уздржања, трпљења, испуњавања добровољно прихваћене обавезе, смирења, спремности на помоћ ближњем и непрекидног духовно-молитвеног расположења. А то да подвижници живе од туђих прилога говоре, како смо много пута приметили, искључиво оне судије које им нису дале ни једне копејке. Они пак који су давали и дају прилоге обично ћуте и не суде. Тако би и судијама било боље да не говоре. И као што су под ударцима речи светог Григорија Паламе падали сви напади на монахе тог времена тако падају и данашње оптужбе подвижника. Заиста је мудро расуђивао светитељ Божији кад је тако прецизно указивао на велику корист од монаштва.
Монаштво је кроз историју Цркве Христове, нарочито у време прогона и опасности по веру које су долазиле од непријатеља и јеретика, давало неустрашиве и храбре борце за Цркву. Будући да нису били везани ничим уз овај свет, могли су су слободно да се жртвују у борби са гониоцима, и заиста, неретко су и живот давали.
Шта нам доноси будућност? Нема знакова да ће нам донети добро и мир за Цркву. Напротив, много је знакова да Цркву очекују тешка искушења, да ће православна вера од своје рођене деце задобити ударце, срамоћење и лишавање права и да ће почети гоњења на њу. Тада ће јој поново велику услугу учинити подвижници, људи који су јој се свецело предали и посветили јој сву своју снагу. Они данас скупљају и чувају и стварају залихе сила које ће ступити у борбу за светињу вере. Војска је свакако потребна само у време рата, а ратови се ретко дешавају… Али је безумна она држава која не припрема војску у дане мира. Тако је и са монаштвом.
Одстранити подвижништво из вере и Цркве поред свега већ реченог значило би исто што и одстранити надахнутост и огањ ревности из било ког посла. Што је посао узвишенији, тим више треба у њему бити надахнутости јер без ње је поезија незамислива, наука мртва, проналазаштво немогуће, реч беживотна, друштвени живот се гаси као и сваки вид борбе а победа нам просто измиче. Уколико подвижништво одвојите од вере, из света не само да ће нестати сила која даје снагу тој области већ и извор сваког другог надахнућа, у ма којој области се оно пројављивало, и у свету ће одмах завладати мртвило, хладноћа и осећај непријатности! Подвиг је цвет, пролеће религиозног живота, а без цвета нема ни плода.
Савремени рат против монаштва и аскетизма може се објаснити само поклоњењем и служењем телу или свесном мржњом према Цркви, свесном жељом да јој се науди или пак злобном завишћу због љубави народа према манастирима. Телесним људима је мрзак сваки облик монаштва јер им не дозвољава да ућуткају глас савести и подсећа их да су блудни и слични животињама. Они просто не могу да схвате такав подвиг. Телесни човек не схвата оно што је од Духа Божијег и не може то да схвати. За њега је то безумље (види, 1. Кор. 1, 18). Што се тиче непријатеља Цркве, њима је јасно да су монаштво и љубав народа према њему неразрушиви ослонац и тврђава мрске им Цркве, нешто чега нема ни у једној секти која машта да замени Православље и која је лишена силе да испуни човекову урођену тежњу за подвигом. Да ли уопште треба говорити о завидљивцима? Они обично тврде да је међу монасима много лоших људи. Нека им буде. Али народ воли и тражи и налази добре монахе, а не лоше. Но, завидљивци тврде да су монаси лицемери и да лицемерјем обмањују простодушне богомољце. Ми им пак одговарамо да уколико богомољац увиди да је монах кога је сматрао добрим уствари лош, потражити и пронаћи доброг монаха.
Можда се питате чему ова беседа о монаштву и зар треба сви да кренемо на тај подвиг?
Беседа о монаштву је била ради успомене на његовог заштитника, светог Григорија Паламу. Беседа о монаштву је због части монаха који се овде подвизавају и то што они не говоре о свом подвигу, већ свештеник који није монах, има тим већи значај. Беседа је о монаштву и ради тога да бисмо поштовали овај велики, свети и веома нам потребан подвиг у Цркви, а с друге стране, да бисмо разумели да је подвижништво суштина моралног живота хришћана. И пошто се монаху правилима прописује да не понижава световни начин живота и да не зазире од брака, као Богом благословеног, тим пре ни ми немамо основе ни оправдања да посрамљујемо монашки подвиг. Наравно да не треба сви да живимо у том подвигу јер ко може да прими, нека прими(Мт. 19, 12). Али за све је обавезно да имају поштовање према онима који иду тим путем и да их подржавају љубављу, молитвом и саосећањем. Монаштво је сам почетак, завршетак и усклађивање читавог хришћанског подвижништва. Али и за све хришћане су обавезни надахнуће у вери, подвиг поста, умртвљење страсти, смирење, самоодрицање и сви су обавезни да знају и схвате да живот уопште није весели пир, безбрижно живљење и бескрајна утеха. Живот је подвиг труда и искупљујућег страдања.
Без подвига нема живота, без борбе нема заслуга, без труда нема плода, без победе нема венца! Амин.
Фр. intendan – лице којему је поверено управљање неким предузећем.
2 Преподобни Амвросије, оптински старац.
23 Свети праведни Јован Кронштатски.