свети старац Гаврило Грузијски – О ДОБРИМ ДЕЛИМА И НАМЕРАМА
[dropcap letter=“Б“][/dropcap]ог ће ти вратити стоструко више од онога што си потрошио чинећи добра дела.  На овом свету и живимо да бисмо чинили добро.  Бог од нас захтева срце. Али, без добрих дела нећеш моћи да даш срце Богу.  Помажи сиромашном човеку – то ће бити твоја жртва Богу.  Свима треба желети добро, али је за чињење добра потребна мудрост.  Кад чиниш добро пењеш се за једну степеницу, а кад грешиш – спушташ се. Цео наш живот је такво кретање.  Како човекова душа може бити мирна кад је ближњи у опасности? Ако код куће имаш болесника и нема ко да га пази, боље је да не идеш у цркву, да останеш код куће.
Ко се труди ради добра ближњег – труди се ради самог себе.  Човек сам благосиља свој живот добрим намерама. Бог је човеку дао слободну вољу…  Благодатно је дело хранити голубове и друге птице.  Око је огледало душе; ако душа сама не пожели, оно неће погледати у лоше.
Прво лечи Бог, а затим лекар, али ко се не захваљује лекару, не захваљује се Богу. Трудбеник је достојан награде. Разум и руке лекара творе богоугодна дела.  Кад једеш сети се гладног, жедног и паћеника.  Ако су те оклеветали, на добро ти одговорили злом, немој држати зло у срцу. Опрости и радуј се, зато што си се захваљујући томе за неколико степеница приближио Богу.

свети старац Гаврило Грузијски
Објавио Манастир Подмаине уз благослов игумана Рафаила (Бољевића) 2. август 2014.